09122333947
@telegtam

پروانه ساختمان

پروانه ساختمان:

پروانه ساختمان مجوزی است که توسط شهرداری ها صادر می شود و قبل از شروع کار باید نسبت به گرفتن آن اقدام کرد. در این مطلب شما را با پروانه ساختمان بیشتر آشنا می کنیم.

چرا باید پروانه ساختمان را دریافت کنیم؟

 1. اطمینان از ساخت و ساز قانونی و بر اساس مشخصات فنی شهرسازی.
 2. بهره مندی از تسهیلات بانکی مربوط به ساخت و ساز.
 3. با گرفتن پروانه ساختمان کلیه عواملی که در ساخت و ساز دخالت دارند در صورت بروز حوادث ساختمانی بیمه خواهند بود.
 4. حضور ناظرین ساختمانی و ارائه راهکار و راهنمایی های لازم در صورت بروز مشکل.
 5. صرفه جویی در هزینه های ساخت و ساز به دلیل استفاده از تجارب فنی و مهندسی در هنگام طراحی و نظارت.

شهرداری ها امروز به جای پروانه ساختمان، دفترچه های ” شناسنامه ساختمان ” را صادر می کنند. شناسنامه ساختمان برگه ای است که مشخصات کلی یک ساختمان در آن ذکر شده است . در این شناسنامه مواردی از قبیل مشخصات مهندسین طراح، ناظر و مجری، مشخصات سازه ای، اطلاعات معماری، مشخصات دیوارها و نماها، مشخصات تأسیسات و تجهیزات نصب شده در ساختمان، اطلاعات فنی تجهیزات و تأسیسات مکانیکی، اطلاعات فنی تجهیزات برق و مشخصات آسانسور در قالب جدول هایی آورده شده که هر کدام از این موارد خود به موارد جزئی تر تقسیم می شوند، به طوری که می توان از روی این شناسنامه درباره ویژگی های عمومی ساختمان اطلاعات قابل توجهی را کسب کرد .

مراحل گرفتن پروانه ساختمان یا شناسنامه ساختمان:

برای گرفتن پروانه ساختمان ابتدا مالک یا وکیل ملک باید به دفاتر خدمات الکترونیک شهر مراجعه کرده و با ارائه مدارک زیر جهت ثبت نام اقدام نماید:

 1. اصل و کپی سند یا سندهای ملک، حضور همه مالکین یا وکیل ملک، کارت ملی، برگه تسویه حساب عوارض نوسازی شهرداری سال های گذشته و سال جاری.
 2. بعد از سپری شدن مرحله اول پرونده تشکیل می شود و پس از تشکیل پرونده بازدید انجام می شود. طی عملیات بازدید از مواردی مانند ابعاد ملک، عرض خیابان، بنای موجود و موقعیت مجاورین بازدید به عمل می آید.
 3. یک اتوماسیون اداری برای ملک مورد نظر دستور نقشه صادر می کند و اطلاعاتی از قبیل ابعاد باقی مانده ملک پس از اصلاحیه های مورد نظر شهرداری، مساحت پس از اصلاح، تعداد طبقات و سطح اشغال هر طبقه در دستور نقشه ذکر می شود.
 4. در این مرحله بر اساس قوانین و مقررات شهرداری و دستور صادر شده، نقشه ملک طراحی می گردد. این مرحله به نوعی مهمترین مرحله گرفتن پروانه ساخت به حساب می آید و طراح باید تمام مهارت خود را به خرج دهد تا در راستای ضوابط مشخص شده نقشه ای طراحی کند که از مساحت زمین حداکثر استفاده را می کند.
 5. پس از تأیید نقشه، عوارض شهرداری بر اساس متراژهای موجود در هر طبقه و نوع کاربری آن، محاسبه و تعیین می گردد.

اصلی ترین هدف اخذ پروانه ساختمان اطمینان از ساخت و سازی قانونی مطابق با مشخصات فنی و رعایت اصول شهرسازی مطابق با آیین نامه ها و ضوابط طرح جامع شهری است.

 • همه
 • پایان کار
 • جواز ساختمان
 • عدم خلاف شهرداری
 • مشاور حقوقی پروژه ها

مشاور حقوقی پروژه ها

درخواست مشاور حقوقی مشاور حقوقی نام پروژهنام مشاور حقوقیمشاور اولمشاور دوممشاور سومشماره تماسمحل پروژه مشاور حقوقی پروژه‌ها مدیریت بخش حقوقی مهندسی: جناب آقای مهندس مهدی امیدی ثابت دارای ۱۵ سال سابقه فعالیت در زمینه تنظیم قراردادهای حقوق مهندسی شامل: قراردادهای [...]

پایان کار

پایان کار : پایان کار ساختمان گواهی است که بعد از اتمام کار ساختمان، شهرداری برای مالک ساختمان صادر می کند. در این مقاله شما را با تعریف و مراحل صدور پایان کار بیشتر آشنا می کنیم، پس با ما [...]

عدم خلاف شهرداری

عدم خلاف شهرداری: عدم خلاف شهرداری به مجوزی گفته می شود که در آن عملیات اجرای یک ساختمان به پایان نرسیده است و معمولاً این گونه گواهی و مجوز به درخواست سازنده مالک یا ملک مورد نظر صادر می کنند [...]

جواز ساختمان

جواز ساختمان: جواز ساختمان سندی است که باید قبل از شروع کار توسط شهرداری صادر شود. گرفتن این مجوز به افراد اجازه می دهد تا نسبت به پروژه هایی از قبیل بازسازی، نوسازی و ساخت و ساز براساس قوانین شهرداری اقدام [...]