09122333947
@telegtam

معرفی مراحل دریافت جواز ساختمان شهرداری

جواز ساختمان سندی است که باید قبل از شروع کار توسط شهرداری صادر شود. گرفتن این مجوز به افراد اجازه می دهد تا نسبت به پروژه هایی از قبیل بازسازی، نوسازی و ساخت و ساز براساس قوانین شهرداری اقدام کنند. هدف اصلی اخذ جواز ساختمان این است که ساخت و ساز به شکل کاملا قانونی انجام شود. نکته ی مهم این است که قبل از اقدام به هر گونه ساخت و ساز در شهر تهران به دریافت مجوز شهرداری نیاز است.

مراحل لازم جهت دریافت جواز ساخت شهرداری تهران

تشکیل پرونده:

برای ثبت درخواست صدور جواز ساختمان اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت شناسایی معتبر مانند شناسنامه یا کارت ملی، عوارض شهرداری سال جاری و سال‌های پیشین، برگه تسویه حساب عوارض نوسازی را به دفاتر خدمات الکترونیک یا شهرداری تحویل داده و درخواست خود را کتبا در این مراکز به ثبت برسانند.

دستور صدور بازدید:

پیش از تشکیل پرونده، نوبت به بازرسی خواهد رسید که مسئول شهرداری برای بازدید از بنا به محل احداث آن

مراجعه کرده عرض خیابان، ابعاد ملک، بنای ساختمان را مورد بررسی قرار می دهند.

 بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک:

به این معنا که قوانین ساخت و ساز برای هر نقطه از شهر مشخص شده است. بر این اساس یک کارشناس در ساختمان، طرح را بررسی می کند.

اگر در حین کار مشخص شود که ساختمان مورد نظر در یکی از طرح های شهرداری قرار گرفته است این موضوع را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار خواهند داد تا معلوم شود که ساخت ساز در بنای مورد نظر آیا با پروژه های عمرانی منطقه تداخل دارد یا اینکه مشکلی نیست. در صورتی که تداخل مشخص شود پس از آن، اصلاحات مورد نظر انجام میگیرد.

 دستور نقشه:

در این مرحله از اخذ جواز ساختمان، پس از اینکه مراحل فوق انجام گرفت دستور تهیه نقشه به مالک ابلاغ میگردد.

طراحی نقشه:

یکی از مهم ترین مراحل اخذ جواز ساختمان طراحی،  نقشه معماری است که در آن حداکثر توانایی از نظر متراژ  و تعداد پارکینگ را در آن ارائه می کنند.

پس از اینکه طراحی نقشه معماری انجام شد آن را به دفاتر خدمات الکترونیک یا شهرداری ارسال کرده تا مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که نقشه نیاز به اصلاح داشته باشد دفتر مهندسی باید این اشکال را برطرف کرده و آن را به دفاتر خدمات مهندسی ارجاع داده تا پس از بررسی تاییدیه نقشه را دریافت کنند.

پرداخت عوارض شهرداری:

پس از برطرف شدن ایرادات و نهایی شدن نقشه ی معماری از طرف دفاتر خدمات شهری، عوارض نوسازی همچنین عوارض شهرداری که طبق متراژهایی مورد نظر در هر طبقه می باشد محاسبه و تعیین می شود.

تهیه مدارک پیش ‌نویس:

برای دریافت جواز ساختمان باید مدارک پیش نویس را پس از پرداخت عوارض شهرداری همچنین تاییدیه اداره درآمد منطقه شهرداری آماده کرد.

چاپ پروانه:

در این مرحله مالکین باید مراحل دریافت تاییدیه های دفاتر خدمات شهری و تأییدیه طرح تفصیلی و همچنین تأییدیه رئیس صدور پروانه ساختمان، تاییدیه معماری و معاون شهرسازی را دریافت کنند.

دیدگاه ها (0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *