09122333947
@telegtam

معرفی قرارداد های پیمانکاری و نکاتی که باید در آن رعایت کنید!

قرارداد پیمانکاری، قراردادی است که به واسطه آن کارفرما، انجام کار با شرایط معین و در برابر وجه مشخص را به شخصی بنام پیمانکار واگذار می کند. موضوع قرارداد ممکن است ایجاد ساختمان، حمل و نقل و یا تهیه و تدارک کالا باشد. برای تهیه و تنظیم قرارداد پیمانکاری باید ابتدا طرفین مشخص و تعیین شوند و نوع رابطه آنها با یکدیگر کاملا مشخص شود. مرحله بعدی موضوع قرارداد است یعنی در قرارداد باید به روشنی توضیح داده شود که کارفرما از پیمانکار چه انتظاراتی دارد و می خواهد که پیمانکار برای او چه کارهایی را انجام بدهد.

قراردادهای پیمانکاری در ساخت و ساز و حمل و نقل و امثال آن کارایی ندارد.

قراردادهای پیمانکاری به دو صورت قرارداد لازم و قرارداد جایز تقسیم بندی می شوند.

انواع قراردادهای پیمانکاری:

قراردادهای پرداخت کلی: در این نوع قرارداد، پیمانکار کار را با هزینه مشخص و معینی انجام می دهد و قیمت در این گونه قراردادها به 2 صورت قیمت ثابت و قیمت شناور می باشد.

  • قراردادهای دائمی: این قرارداد برای موضوعات همیشگی مانند تعمیرات دوره ای انجام می شود و هدف کارفرما صرفه جویی در هزینه ها و سرعت بخشیدن به عملیات پیمانکاری می باشد.
  • قراردادهای سنجشی: قیمت این گونه قراردادها به صورت تخمینی انجام می شود تا حدود کار مشخص باشد اما تا پایان کار قیمت پروژه تعیین نمی شود. محاسبه قیمت در این قرارداد بر اساس اجزاء و قطعات مورد نیاز پروژه و برنامه مشخص شده توسط پیمانکار می باشد.

قراردادهای بازپرداخت هزینه: در این قرارداد، پیمانکار یک مبلغ ثابتی را بر مبنای هزینه های پیش بینی شده در ابتدای کار دریافت می کند که باعث می شود تا پیمانکار برای گرفتن سود بیشتر کار را سریعتر انجام بدهد.

قراردادهای مدیریتی: در این مورد، کارفرما سازمان یا شرکتی را برای مدیریت و هماهنگی امور ساخت و طراحی استخدام می کند تا در کنار پیمانکار به فعالیت بپردازد. این قرارداد برای پروژ های بزرگ مناسب است و استفاده می شود.

قراردادهای مدیریت پروژه: در این نوع قرارداد، کارفرما وظایفی مانند مشخص کردن سایت، تجهیزات کارگاه، طراحی و اجرا ، کارهای بازرگانی، سرمایه گذاری و تأیید پروژه را به عهده پیمانکار می گذارد.

قراردادهای طراحی و ساخت: در قرارداد طراحی و ساخت، پیمانکار به صورت مستقیم و به تنهایی مسئولیت پروژه را به عهده میگیرد و کارفرما نیازهای خود را به صورت واضح و شفاف بیان می کند و طبق آن نیازها پیمانکار تلاش در انجام آن می نماید.

قراردادهای مهندسی، تأمین تجهیزات و اجرا: کارهای طراحی، تأمین تجهیزات و اجرا پروژه در این قرارداد به پیمانکار سپرده می شود و کل مسئولیت های آن چه از نظر کیفی و کمی بر عهده پیمانکار می باشد.

قراردادهای ساخت و توسعه: این قرارداد از رایج ترین و معمول ترین شیوه های قراردادی در اجرای پروژه است. این مورد تحت نظارت کامل کارفرما می باشد و پیمانکار به تهیه گزارش، تهیه و تنظیم آن در مراحل مختلف می پردازد.

دیدگاه ها (0)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *