09122333947
@telegtam

جواز ساختمان

جواز ساختمان:

جواز ساختمان سندی است که باید قبل از شروع کار توسط شهرداری صادر شود. گرفتن این مجوز به افراد اجازه می دهد تا نسبت به پروژه هایی از قبیل بازسازی، نوسازی و ساخت و ساز براساس قوانین شهرداری اقدام کنند. هدف اصلی اخذ جواز ساختمان این است که ساخت و ساز به شکل کاملا قانونی انجام شود.

نکته ی مهم این است که قبل از اقدام به هر گونه ساخت و ساز در شهر تهران به دریافت مجوز شهرداری نیاز است.

مراحل لازم جهت دریافت جواز ساخت شهرداری تهران  تشکیل پرونده:

برای ثبت درخواست صدور جواز ساختمان اصل و تصویر سند مالکیت، اصل و تصویر کارت شناسایی معتبر مانند شناسنامه یا کارت ملی، عوارض شهرداری سال جاری و سال‌های پیشین، برگه تسویه حساب عوارض نوسازی را به دفاتر خدمات الکترونیک یا شهرداری تحویل داده و درخواست خود را کتبا در این مراکز به ثبت برسانند.

دستور صدور بازدید:

پیش از تشکیل پرونده،  نوبت به بازرسی خواهد رسید که مسئول شهرداری برای بازدید از بنا به محل احداث آن

مراجعه کرده عرض خیابان، ابعاد ملک، بنای ساختمان را مورد بررسی قرار می دهند.

 بررسی گزارش مأمور فنی و کاربری ملک:

به این معنا که قوانین ساخت و ساز برای هر نقطه از شهر مشخص شده است. بر این اساس یک کارشناس در ساختمان، طرح را بررسی می کند.

اگر در حین کار مشخص شود که ساختمان مورد نظر در یکی از طرح های شهرداری قرار گرفته است این موضوع را با دقت بیشتری مورد بررسی قرار خواهند داد تا معلوم شود که ساخت ساز در بنای مورد نظر آیا با پروژه های عمرانی منطقه تداخل دارد یا اینکه مشکلی نیست. در صورتی که تداخل مشخص شود پس از آن، اصلاحات مورد نظر انجام میگیرد.

 دستور نقشه:

در این مرحله از اخذ جواز ساختمان، پس از اینکه مراحل فوق انجام گرفت دستور تهیه نقشه به مالک ابلاغ میگردد.

طراحی نقشه:

یکی از مهم ترین مراحل اخذ جواز ساختمان طراحی،  نقشه معماری است که در آن حداکثر توانایی از نظر متراژ  و تعداد پارکینگ را در آن ارائه می کنند.

پس از اینکه طراحی نقشه معماری انجام شد آن را به دفاتر خدمات الکترونیک یا شهرداری ارسال کرده تا مورد بررسی قرار بگیرد. در صورتی که نقشه نیاز به اصلاح داشته باشد دفتر مهندسی باید این اشکال را برطرف کرده و آن را به دفاتر خدمات مهندسی ارجاع داده تا پس از بررسی تاییدیه نقشه را دریافت کنند.

پرداخت عوارض شهرداری:

پس از برطرف شدن ایرادات و نهایی شدن نقشه ی معماری از طرف دفاتر خدمات شهری، عوارض نوسازی همچنین عوارض شهرداری که طبق متراژهایی مورد نظر در هر طبقه می باشد محاسبه و تعیین می شود.

تهیه مدارک پیش ‌نویس:

برای دریافت جواز ساختمان باید مدارک پیش نویس را پس از پرداخت عوارض شهرداری همچنین تاییدیه اداره درآمد منطقه شهرداری آماده کرد.

چاپ پروانه:

در این مرحله مالکین باید مراحل دریافت تاییدیه های دفاتر خدمات شهری و تأییدیه طرح تفصیلی و همچنین تأییدیه رئیس صدور پروانه ساختمان، تاییدیه معماری و معاون شهرسازی را دریافت کنند.

  • همه
  • پایان کار
  • پروانه ساختمان
  • عدم خلاف شهرداری
  • مشاور حقوقی پروژه ها

مشاور حقوقی پروژه ها

درخواست مشاور حقوقی مشاور حقوقی نام پروژهنام مشاور حقوقیمشاور اولمشاور دوممشاور سومشماره تماسمحل پروژه مشاور حقوقی پروژه‌ها مدیریت بخش حقوقی مهندسی: جناب آقای مهندس مهدی امیدی ثابت دارای ۱۵ سال سابقه فعالیت در زمینه تنظیم قراردادهای حقوق مهندسی شامل: قراردادهای [...]

پایان کار

پایان کار : پایان کار ساختمان گواهی است که بعد از اتمام کار ساختمان، شهرداری برای مالک ساختمان صادر می کند. در این مقاله شما را با تعریف و مراحل صدور پایان کار بیشتر آشنا می کنیم، پس با ما [...]

عدم خلاف شهرداری

عدم خلاف شهرداری: عدم خلاف شهرداری به مجوزی گفته می شود که در آن عملیات اجرای یک ساختمان به پایان نرسیده است و معمولاً این گونه گواهی و مجوز به درخواست سازنده مالک یا ملک مورد نظر صادر می کنند [...]

پروانه ساختمان

پروانه ساختمان: پروانه ساختمان مجوزی است که توسط شهرداری ها صادر می شود و قبل از شروع کار باید نسبت به گرفتن آن اقدام کرد. در این مطلب شما را با پروانه ساختمان بیشتر آشنا می کنیم. چرا باید پروانه [...]